Laser tag, Paintball’a alternatif mi?

Laser tag Paintball arasındaki farklar
Laser tag paintball’a alternatif mi? İki oyun arasındaki farklar nelerdir ? Zararları var mıdır?

Merhaba. Bu yazımızda sizlere laser tag oyunuyla ilgi en çok sorulan sorulardan birine cevap vermeye çalışacağız. Laser tag paintball’a alternatif mi?

Laser tag mı Paintball mu? Hangisi daha iyi?

Öncelikle şunu belirtelim, amacımız asla paintball oyununu karalamak ve imal ettiğimiz ürünleri satabilmek için laser tag oyununu yüceltmek değildir. Her iki oyunun da farkları ve benzerlikleri vardır. Bu yazımızın amacı da size bu farklılıkları ve benzerlikleri açıklamak.

Taktik ve takım oyunu, düşmanı yok etmek, liderliği yönetebilmek, stres altındayken hızlı ve doğru karar verme mekanizmasını geliştirmek… Benzerliğe verilebilecek en iyi örnekler bunlar, tabi her iki oyunda da tüfek ve tabancaların olduğunu unutmazsak.

Farklılıklar konusuna da en iyi örnek paintball’da hedefi vurmak için gönderilen boya toplarının kullanılması, Laser tag’da ise hedefi vurmak için silahlardan yalnızca ses ve ışık sinyalinin gitmesidir. Diğer farkların çoğunluğu da bu iki unsur üzerinden türemiştir.

Paintball tüfekleri nasıl çalışır?

Her iki oyunda doğru bir kıyaslama yapabilmek için aletlerin nasıl çalıştığını iyi anlamamız lazım. Paintball tüfekleri 3.000-4.500 psi basınçla sıkıştırılmış karbondioksit gazı ya da nitrojen gazıyla çalışır. Tetiğe her basıldığında hopper denilen haznede bulunan boya topları namludan 250-860 psi basınçla itilir. Bu basınçla namludan hızlı bir çıkış yapan boya topu 35-50 metre (kullanılan ekipmanların türüne ve kalitesine göre) yol alır. Bu boya topları kontrolsüz kullanıldığında ya da yeteri kadar korunulmadığında muhakkak insana ya da hayvanlara zarar verir.

Paintball oyununda koruyucu gözlük, maske, eldiven ve kıyafet giymek zorunludur. Hem zarar görmemek için, hem de kirlenmemek için. Oyundaki puanlama tamamen oyuncuların dürüstlüğüne ve oyun hakemlerinin dikkatine kalmıştır çünkü vurulduğunuzu veya vurduğunuzu algılayan bir sistem bulunmaz. Kıyafetin üzeri boya olmuşsa vurulmuş sayılırsınız. Paintball oyunu esnasında ortam bi hayli boyalı olduğundan etraftan bulaşacak olan boyalara da bu sebepten dikkat etmek gerekir.

Ayrıca kullanılan boya topları, basınçlı gaz, kıyafetlerin temizliği de sarf malzemesi olarak satıldığından maliyeti laser tag’a göre daha yüksek bir spordur.

Biliyorum, bu yazıyı okuyunca “Hep dez avantajlarını konuştunuz, eğlenceli yanları yok mu bu sporun?” diye soracaksınız. Eğlenceli yanları tabi ki var, ama objektif bir kıyaslama için bu gerçekleri de burada yazmalıyız.

Biraz da eğlenceli kısımdan bahsedelim öyleyse… Bir paintball tüfeğiyle ilk kez ateş ettiğinizde; silahın geri tepmesini, namludan çıkan soğuk gazın verdiği duman efektini ve yüksek basınçlı gazın patlamasıyla çıkan sesi duyduğunuzda içinizdeki adrenalin canavarının uyandığını hissedersiniz. Bu his, biz laser tag üreticilerinin hep peşinde olduğumuz bir histir.

Paintball oyunu, belki de sporu demek daha doğru olur, gerçek materyallerle oynandığı için oyuncular sürekli dikkatlerini toplamalı, etrafta dikkatsizce dolaşmamalıdır. Çünkü vurulduğunuzda canınız yanar, bu inkâr edilemez bir gerçektir. Paintball sevenlerin de bu acının peşinde olduğunu unutmamak lazım. Hatta bir çok paintball sahasının sloganı şu şekildedir “No pain, no gain!” yani acı yoksa kazanç da yok.

Laser tag nasıl çalışır?

Birazda laser tag’dan bahsedelim. Laser tag “lazer işaretleme” anlamına gelir. Tüfekler ateş edilince kızılötesi lazer ışığı veya kızıl ötesi LED ışığıyla bir sinyal gönderir. Tıpkı televizyon kumandalarında olduğu gibi. Bu ışığı insan gözü göremez fakat oyuncuların giydiği yeleklerde veya başlıklarda bulunan alıcı sensörler görebilir. Işık içinde bir kod barındırır. Böylece alıcı sensörler kimin ateş ettiğini, hangi takımın ateş ettiğini vb. bilgileri görebilir. Laser tag silahlarında ateş seslerini ve oyundaki anons seslerini çıkartan bir hoparlör bulunur. Hatta firmamız Funtech’in ürettiği silahlarda vurulmalarda oyuncuya elektroşok veren, ateş etmelerde ve vurulmalarda titreyen bir motor da bulunur.

Yani silahdan çıkan hiçbir gaz veya boya topu gibi bir materyal yoktur. Bütün oyun tüfeklerden çıkan kızılötesi sinyallerle yön bulur.

Laser tag oyunu paintball’un oyununun yerini asla tutmaz. Böyle bir iddiamız yok. Fakat hitap ettiği kitle ve oyunun sundukları da farklıdır.

Laser tag oyununda hile yapmak çok zordur. Silahlar; vurma, vurulma, ölme, sağlık durumu, puan, sıralama vb bilgileri anlık olarak oyunun yönetildiği bilgisayara gönderir. Bilgisayar ekranında oyuncuların bu bilgileri anlık olarak görüntülenir. Hâl böyle olunca bir hakeme de ihtiyaç yoktur. Çünkü vurulup ölen oyuncunun silahı oyun dışı kalır, tekrar canlanana kadar ateş edemez, vurulamaz.

Laser tag oyununda mermi sınırsızdır, can sınırsızdır. Oynanan süre üzerinden fiyatlandırma yapılır. Koruyucu hiçbir kıyafete de gerek yoktur. İnsana veya çevreye zarar veren bir materyal fırlatmaz. Bu sebepten kapalı alanlarda da rahatlıkla oynanabilir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; Laser tag’ın seçenekleri paintball’a göre çok daha fazladır ama hissettirdikleri farklıdır. Biz bu yazımızda paintball ve laser tag oyunlarının arasındaki farkları, artıları ve eksileri objektif bir bakış açısıyla anlatmaya çalıştık. Karar sizin, hangi oyunun size göre olduğuna siz karar verin.